Raport o stanie zdrowia psychicznego uczennic i uczniów w sposób klarowny przedstawia analizę trudności dzieci i młodzieży podczas nauczania zdalnego. Porusza wiele istotnych trudności doznawanych w czasie pandemii. Jak wskazały badania, uczniowie nie radzą sobie z zaistniałą sytuacją (zwłaszcza przymusową izolacją), mając jednocześnie niewystarczające wsparcie psychologiczne oferowane przez szkołę.

Sonia Gawarecka, pedagog specjalny, psycholog

Ostatnie 1.5 miesiąca pracy poświęciliśmy na realizację raportu dot. stanu zdrowia psychicznego polskich uczennic i uczniów, w związku ze zdalnym nauczaniem. Wysłaliśmy ponad 17 000 maili do wszystkich szkół podstawowych i ponadpodstawowych w Polsce, co przełożyło się na 20 363 przebadanych osób. Wyniki zdecydowanie dają do myślenia, wszyscy patrzą jedynie na to, że uczniowie wrócą do szkoły z gorszymi wynikami w nauce, ale tak naprawdę problemów jest dużo więcej. Bo co z tego, że ktoś wróci z wyższym poziomem wiedzy, jeżeli przy okazji będzie miał również depresję?

Indywidualna interpretacja

Nie chciałbym zawierać tutaj swojej subiektywnej analizy, poprzedzając tym samym raport, który jest niezależny i zweryfikowany przez psychologów. Uważam jedynie, że ten raport powinien wzbudzić w nas pewne refleksje. Wśród uczniów – być może źle spędzam czas zdalnej nauki i powinienem coś z tym zrobić. Wśród nauczycieli – czy nie jest trochę tak, że narzucam zbyt wysokie tempo, żeby tylko realizować podstawę, nie zastanawiając się zupełnie nad tym, czy moi uczniowie dają radę? Wśród wychowawców – czy aby na pewno dbam o psychikę moich wychowanków? Czy daję im pole do integracji, a zarazem czują, że mają we mnie wsparcie? Wśród psychologów szkolnych – czy daję uczniom wystarczające wsparcie? Czy potrafię pomóc we właściwy sposób tym, którzy tej pomocy potrzebują? Wśród dyrektorów – czy weryfikuję pracę psychologa w mojej szkole? Czy rozmawiam z uczniami, pytając ich o samopoczucie, o ich problemy? Czy te rzeczy mają dla mnie znaczenie? Czy nauczyciele w mojej szkole wiedzą jak działać z uczniami w trakcie zdalnego nauczania?

Doceńmy wyróżniających się

Jeżeli po przeczytaniu tego raportu lub już wcześniej szkoła, w której jesteś uczniem, dyrektorem, nauczycielem, psychologiem, lub kimkolwiek innym była przyjazna uczniowi w trakcie zdalnego nauczania, skontaktuj się z nami- kontakt@szkola20.com. Tych, którzy są w stanie wyjść naprzeciw nietypowym warunkom, chcemy nagrodzić.

Zapraszam do raportu

Nie przedłużając – zapraszam do zapoznania się z raportem i wyrażenia swojego zdania w komentarzach pod spodem. Spodziewaliście się takich wyników?