Autoagresja może dotykać każdego z nas. Jest to działanie, które ma na celu spowodowanie u siebie psychicznej lub fizycznej szkody. Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autoagresji.

Różne strony autoagresji

Pamiętajmy, że to nie tylko samookaleczenie. Jest to również zaniżanie własnej samooceny, samooskarżenie się, obarczanie się winą i samokrytyka. Autoagresja psychiczna często idzie w parze z autoagresją fizyczną, lecz nie zawsze występuje równolegle. Może również przyjmować formę działań autodestrukcyjnych- prób samobójczych, które mogą zakończyć się śmiercią. Wyróżniamy również zaburzenie zwane zespołem Münchhausena- osoby chorujące na to schorzenie wywołują różne objawy i narzekają na bóle somatyczne, naciskają na lekarzy by doprowadzić do operacji i zdeformowania zdrowego organizmu.

Geneza zaburzeń

Najczęściej autoagresja spowodowana jest urazem lub traumą z dzieciństwa (jednak oczywiście nie jest to reguła). Może być to na przykład bicie dziecka, ignorowanie jego potrzeb, poniżanie i wiele innych form przemocy psychicznej i fizycznej. Takie zachowania prowadzą często do zaburzeń w sferze emocjonalnej, które powodują autoagresję. Niewłaściwe postawy rodziców również mogą przyczyniać się do pojawienia się autoagresji. Mogą one jednak wynikać też z chorób wrodzonych oraz mieć podłoże biochemiczne.

Możliwa pomoc

Autoagresja może uzależniać, ponieważ podczas zachowań autoagresywnych wydzielają się endorfiny, od których można się uzależnić. Jak pomóc osobie zachowującej się w taki sposób? Terapią. Na terapię powinny udać się nie tylko osoby zaburzone ale całe rodziny, bo często przyczyna zaburzeń leży we wnętrzu rodziny. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) co 40 sekund ktoś na świecie odbiera sobie życie. Nie należy lekceważyć jakichkolwiek zachowań autoagresywnych, ponieważ mogą one prowadzić do tragedii.