Przez ostatnie dwa tygodnie prowadziliśmy badanie dot. stanu zdrowia psychicznego wśród młodzieży, w związku ze zdalnym nauczaniem. Ilość odpowiedzi przerosła nasze najśmielsze oczekiwania.

Jednym z podstawowych zespołów stałych działających w Szkole 2.0, jest Zespół ds. Zdrowia Psychicznego. Jest to najliczniejszy w naszej organizacji zespół, który zrzesza kilkadziesiąt osób z całej Polski. Pierwszym projektem, który „wzięliśmy na warsztat” było przeprowadzenie w pełni niezależnego badania dotyczącego stanu zdrowia psychicznego w związku z izolacją powiązaną z pandemią.

Ilość odpowiedzi nas zaskoczyła

Nie ma co ukrywać, taka jest po prostu prawda. Na samym początku, gdy zastanawialiśmy się, ile odpowiedzi może się pojawić, powiedziałem, że gdyby udało się zdobyć 500, to będę zadowolony- w końcu to pierwsze działanie tego zespołu. No cóż, moja mina w momencie, w którym nagle pierwszego dnia zebraliśmy 2020 odpowiedzi była co najmniej komiczna. Było to swoiste połączenie ekscytacji, niedowierzania, ale i troszkę przerażenia. W końcu opracowanie raportu z 20 363 odpowiedzi będzie nie lada wyzwaniem. Średnio dziennie otrzymywaliśmy ponad 1400 odpowiedzi, a jak się okazało, najsłabiej wypadały weekendy.

Mnogość różnic

Niesamowite w tym badaniu są również różnice. Wypowiedziało się w końcu przecież ponad 20 000 osób, które nie były selekcjonowane, więc czymś dziwnym byłoby, gdyby wszystkie te osoby były jakkolwiek bardziej podobne do siebie. Odpowiadały osoby w zupełnie różnym wieku, od 4 klasy szkoły podstawowej do ukończenia szkoły średniej, z przeróżnych powiatów i miast. Z ogromnej stolicy, czy mojego ukochanego Wrocławia, ale i z wsi mających raptem jedną szkołę. Jest to szczególnie ważne i bardzo cieszę się, że tak się stało, ponieważ dzięki temu nasz raport będzie całkowicie niezależny i ujawni prawdę. Oczywistym jest to, że żeby poznać 100% prawdę, to musielibyśmy zapytać każdego ucznia w Polsce, natomiast dzięki różnicom pomiędzy odpowiadającymi, możemy uwiarygodnić nasze statystyki.

Raport

Nie przeprowadziliśmy badania tylko dla samego przeprowadzenia badania. W najbliższym czasie będziemy pracowali nad przygotowaniem raportu dot. stanu zdrowia psychicznego w trakcie nauki zdalnej. Nie ukrywam, że jestem bardzo ciekawy wyników. Niestety nie nastawiam się optymistycznie, ponieważ dochodziły do mnie często różne sygnały, że nie jest zbyt dobrze. Mimo wszystko nie mogę doczekać się przygotowania statystyk i poddania ich analizie. Chyba wszyscy zgodzimy się co do tego, że jeszcze chwilę posiedzimy zamknięci w domach, więc warto się na moment zatrzymać i zastanowić, czy jest na pewno tak jak być powinno.

To dopiero początek

Badanie jak i raport to tak naprawdę dopiero początek naszych działań w kierunku poprawy stanu zdrowia psychicznego wśród uczniów. W zależności od wyników, mamy kilka pomysłów na akcje, które mogą wspomóż osoby w gorszej sytuacji. Chcemy edukować, tworzyć miejsce do rozmów, a przede wszystkim działać zawczasu. Polecamy śledzić nas w naszych social mediach:

Strona główna » Blog » 20 363 odpowiedzi – debiut Zespołu ds. Zdrowia Psychicznego